Ogłoszenie

Uwaga: Portal jest przygotowywany do generalnego remontu. W związku z tym nie da się obecnie zakładać nowych kont. Prosimy o cierpliwość.

Królewska droga

Metodologia wielkich programów zmiany organizacyjnej opracowana przez konsultanta niemieckiego.

Metodologię zwaną "Królewską Drogą" opracował i sprawdził w praktyce w wielu programach Karl-Adolf Scholz. Jest to metodologia uniwersalna prowadzenia wielkich programów zmiany organizacyjnej, chociaż Autor konstruował ją z myślą o programach poprawy produktywności (PPP). Poniżej rysunki przedstawiające 3 fazy programu oraz Królewską Drogę, którą należy podążać, aby sukces programu był prawie pewny.

Rys. 1

Fazy wielkiego programu zmiany organizacyjnej

Fazy dużego programu zmiany organizacyjnej

Rys. 2

Królewska droga - fazy 1 i 2

Królewska Droga dla faz 1 i 2

Rys. 3

Królewska droga - faza 3

Królewska Droga dla fazy 3 (realizacji)

UWAGI

  1. Królewska Droga jest właściwie rozbudowaną wskazówką, w jaki sposób należy rozłożyć działania i punkty kontrolne, aby zapewnić maksymalne szanse przeprowadzenia zmiany organizacyjnej mimo na ogół obojętnych lub niesprzyjających postaw menedżmentu i pracowników, które zawsze stanowią poważną przeszkodę przy większych przedsięwzięciach.
  2. Uniwersalność metodologii proponowanej przez Scholza objawia się tym, że jest ona skuteczna przy wszelkich tzw. podejściach (modelach czy koncepcjach zmiany) oraz że można w nią wmontować inne klasyczne metodologie, jak schemat Inżynierii Przemysłowej, zarządzanie projektami, BPI itp.
Zastosowania: 
Królewska droga - fazy 1 i 2
Królewska droga - faza 3
Fazy wielkiego programu zmiany organizacyjnej