Ogłoszenie

Uwaga: Portal jest przygotowywany do generalnego remontu. W związku z tym nie da się obecnie zakładać nowych kont. Prosimy o cierpliwość.

16 Głównych Strat

Klasyfikacja strat produkcyjnych oraz ich drzewo problemowe to narzędzie ułatwiające planowanie usprawnień w systemie TPM.

Poniższy diagram 16 Głównych Strat udostępnił mi przed laty autor koncepcji TPM i były dyrektor Japońskiego Instytutu Utrzymania Fabryk Seiichi Nakajima. Diagram stosuje się do drugiej wersji systemu TPM zdefiniowanej w 1989 roku (Diagram klasyfikacji strat — tzw. Sześciu Wielkich Strat — z pierwszej wersji, z 1971 r., można znaleźć w artykule Zagadnienie rejestracji i statystyki strat w praktyce w niniejszym dziale).

Jak wiadomo, od strony ekonomicznej Kompleksowy System Zarządzania Produktywnym Utrzymaniem Ruchu (TPM) nastawiony jest na "wyciśnięcie" maksimum efektu ekonomicznego z wyposażenia w ciągu całego cyklu jego życia. Klasyfikacja strat według przyczyn (źródeł) stanowi podstawę doboru planów obsługi i programów podnoszenia Ogólnej Efektywności Wyposażenia.

Ilustracja
 

16 głównych strat

16 Głównych Strat

UWAGI

Warto zwrócić uwagę na to, że diagram w istocie jest drzewem problemowym, co widać szczególnie wyraźnie po prawej stronie, gdzie zostały "rozpisane" straty z "innych wyłączeń".
 

16 głównych strat