Ogłoszenie
Uwaga: Portal jest przygotowywany do generalnego remontu. W związku z tym nie da się obecnie zakładać nowych kont. Prosimy o cierpliwość.
Arkusz zbiorczy - stratyfikacja danych
Arkusz zbiorczy, czyli tzw. zbiorówka, ma wielorakie zastosowania w Statystycznym Sterowaniu Procesami (SPC). Służy do porządkowania zbioru danych, ale przede wszystkim do ograniczenia pola poszukiwań przyczyn problemów.
Nazwa techniki:
Arkusz zbiorczy
Opis postępowania
A. Sporządzanie arkusza
- Zbierz dokumentację zawierającą dane o badanym zjawisku z wybranego okresu.
- Sprawdź w dokumentacji, jakimi kryteriami jest opisane badane zjawisko. Sporządź listę tych kryteriów.
- Wybierz dwa kryteria, które według Twoich przypuszczeń mogą chwytać różnice w przebiegu zjawiska, jego charakterze bądź efektach.
Przykłady: - reklamacje według przyczyn (pierwsze kryterium) i według regionu (drugie kryterium); - przestoje maszyny według długości przestoju (pierwsze kryterium - np. przestoje krótkie, średnie i długie) i według zmiany, na której przestój wystąpił - Sporządź czytelny arkusz - tabelę, w której główka opisuje kategorie jednego kryterium, a boczek opisuje kategorie drugiego kryterium (patrz przykład na rysunku poniżej).
- Przeglądając dokument po dokumencie stawiaj ołówkiem w kreski w polach tabeli odpowiadających obu kryteriom (jak na przykładowym rysunku poniżej).
B. Analiza danych na arkuszu
- Starając się ogarnąć spojrzeniem cały wypełniony arkusz poszukaj miejsc, w których jest nawięcej postawionych kresek.
- Dodatkowo: Sporządź kserokopię wypełnionego arkusza. Rozetnij arkusz na pojedyncze kolumny i przestawiaj je tak, aby uzyskać skupisko szczególnie wielu kresek w jednym albo dwóch rejonach tabeli. Podobnie postąp z drugą kserokopią, ale rozcinając ją na wiersze i przestawiając wiersze.
- Dodatkowo: Jeśli w poprzednim kroku stwierdzasz występowanie skupisk szczególnie wielu kresek w tabeli z poprzestawianymi np. wierszami, sporządź kserokopię tej poprzestawianej tabeli i rozetnij ją na kolumny. Przestawiając kolumny szukaj takiego układu tabeli, w którym skupiska szczególnie wielu kresek są najlepiej widoczne - taka właśnie tabela jest pożądanym wynikiem Twojej pracy.
C. Wnioskowanie
Skupiska szczególnie wielu kresek w tabeli wskazują, na których obszarach należy się skoncentrować poszukując przyczyn zjawiska.
Ilustracja
Przkładowy arkusz zbiorczy przyczyn wszystkich reklamacji dostaw pewnego produktu
UWAGI
» 1. Jeśli analiza nie daje wyraźnych rezultatów, należy dobrać inną parę kryteriów.
» 2. Czasem arkusz zbiorczy może nie sprawdzać się w praktyce. Oto typowe tego przyczyny:
- cele analizy są zbyt nieokreślone,
- nie uwzględniono wszystkich danych,
- pominięto jakieś kryteria albo dokumentacja nie obejmuje istotnych kryteriów,
- w przypadku notowania danych z obserwacji na miejscu: obserwator nie nadąża z notowaniem,
- w przypadku notowania danych przez wielu obserwatorów: różne osoby w odmienny sposób interpretują bądź notują swoje obserwacje,
- nie przeprowadzono pełnej analizy, gdyż np. zbyt wiele czasu i wysiłku pochłonęło zestawianie danych surowych, sporządzenie arkusza itp.
» 3. Nietrudno zauważyć, że dobrze sporządzona ostateczna tabela zbiorówki powinna dawać bezpośrednio materiał do prostego testu statystycznego, np. chi-kwardat.
- Zaloguj się, by odpowiadać
Nowi użytkownicy
- lechaty
- Tomson22
- julka22019
- johnykrak
- alicja-jawor
- kanoniuk
- moriKone
- niedzwiedz201
- maft
- bartlomiej.chod...